Lennart Paulsson

Lennart Paulsson är civilekonom med bred bakgrund från olika ledande positioner inom marknadsföring och försäljning. Hans huvudsakliga inriktning har varit på SAS. Lennart Paulsson har jobbat utomlands som chef för Vingresor och för Sunwing Hotels. Dessutom jobbade Lennart en period i NEC som Head of Marketing & Sales Norden, samt som kommersiellt ansvarig för SAS Ground Services International och som General Manager för SAS i Indien.

Lennart Paulsson har under dessa år utvecklat en god förmåga att jobba strategiskt i genomförandet av större, både interna- och externa möten. Han startade aktiebolaget P&P Meetings år 2009 för att agera som möteskonsult och moderator på heltid. Lennart ingår som ledamot i Svenska Eventakademin och sitter där på programledarstolen. Han har skrivit boken Det optimala mötet och producerar egna kunskapsseminarier som Stora Måldagen och Stora Retorikdagen.

Fördelar med Lennart Paulsson som moderator

Lennart Paulson brinner för uppgiften som moderator. Stort stöd för kunden i planeringen. Ger ut värdefulla tips på kommunikation, nätverkande och möteseffekt. Spar tid och resurser för kunden. Positiv för att alltid hitta lösningar. Noggrann, tar kontakt, intervjuar och förbereder inför mötet. Testar publik/deltagare på förväntningar. Bevakar och följer upp effekterna från mötet. Lyckas fånga publiken med mycket humor och värme. Håller tempot uppe och ser till att alla går från mötet med positiva minnen och budskap som förmedlats på ett professionellt sätt. Triggar för intervjuer, paneldebatt och talkshows, där många ledare och personligheter nått fram med sina budskap under ledning av Lennarts behagliga intervjuform. Högst betyg av Sveriges moderatorer. 

Vad gör Lennart Paulsson unik 

–  Bra kontakt före/under/efter med föreläsare och publik
–  Skapar en informell lättsam atmosfär som inbjuder till synpunkter och interaktion
–  Alltid påläst
–  Har program och idéer för workshops, grupparbeten och deltagande
–  Jobbar med egna program för opinionsbildning (mentometer) kompetensträning, strategiplanering och belöningsprogram
–  Jobbar med skandinavisk, engelsk-eller spansktalande publik
–  Stort nätverk inom-och utom mötesindustrin
–  Författare till boken Det optimala mötet

Uppdrag

Ex på större uppdrag som moderator under 2011-2013
Stora Inköpardagen, Stora Logistikdagen, Supply Chain Professional Awards, Tulldagen, Dagligvarudagen, Kunddagen med American Express och SAS, SBTA Affärsreseforum, Loomis World Summit, Lantmännen Global CFO Summit, Kinnarps Kunskapsdagar, BRIS Dagen, Travel News Studio, Best Western chefsmöte, Affärsreseforum, IT Forum, Mötestorget, Steel Forum, Stora Ledardagen Stockholms Stad, KPI Dagen, SSQ Awards, Tandvårdsdagen, Stora Måldagen, Stora Retorikdagen, Näringslivsdagar  mm.

Referenser 

Conny Konradsson, Tandvårdschef, Folktandvården Dalarna, +46 23 49 01 56, conny.konradsson@ltdalarna.se
Katarina Myrberg, Chefsredaktör, Travel News, +46 70 772 60 50, katarina.myrberg@travelnews.se
Patrik Andersson, VD Begner Agenturer, Steel Forum 2012, +46 73 665 68 06,  patrik@begneragenturer.se
Charlotta Sandahl, Tulldagen, Stockholms Handelskammare, +46 70 969 23 29, charlotta.sandahl@chamber.se
Göran Harnesk, Generalsekreterare, BRIS, +4670 728 80 88, goran.harnesk@bris.se
Kristina Hjalmarsson, Marketing & Communications, Kinnarps, +46706 38 52 87, kristina.hjalmarsson@kinnarps.se
Lars Blecko, President and CEO, Loomis, +46 8 522 920 51, lars.blecko@loomis.com
Carina Dahlöf, VD SILF Competence, Stora Inköpar-Logistikdagen, +46 8 752 16 83, carina.dahlof@silf.se
Paul Tilstone, GM NBTA Europe, +44 208 123 5678, paul.tilstone@itm.org.uk
Per-Olof Nyman, CEO Lantmännen, +46 70 675 42 47, per-olof.nyman@lantmannen.se
Lotten Fowler, GM, SBTA, +46 70409 30 92, lotten.fowler@sbta.se
Ulf Gradin, VD Vidéa, Gävle +46 70 333 48 47, ulf@videa.se

För mer information eller bokning av Lennart Paulsson, vänligen kontakta Mace Speakers på 08-22 20 10 eller info@macespeakers.se